Zestawienie czasów angielskich

Czasy i aspekty w j. angielskim

Wiemy, że ten temat spędza sen z powiek uczącym się języka angielskiego. Postaramy się przybliżyć Ci tę część gramatyki w zrozumiały sposób. Gramatyka języka angielskiego jest baaardzo logiczna i jeżeli zrozumiesz algorytm jej działania, to stanie się dla Ciebie bułką z masłem. Dzisiaj przedstawiamy ogólną koncepcję konstrukcji czasowych, a w kolejnych wpisach opiszę szczegółowo każdą z nich.

Czytanie ze zrozumieniem

Specjalnie w tym wpisei nie podajemy wszystkich szczegółów i wyjątków, żeby dać możliwość ogólnego zrozumienia idei tworzenia czasów gramatycznych.

! Czytaj to co jest napisane poniżej tyle razy, ile potrzebujesz , żeby dokładnie zrozumieć, o co chodzi.

Ile czasów gramatycznych jest w angielskim?

Otóż, zaczniemy od tego, że w angielski ma trzy czasy gramatyczne:

– Present (teraźniejszy)
– Past (przeszły)
– Future (przyszły).

Tak, tylko 3 czasy. Sekret kryje się w tym, że każdy z czasów występuje w 4 aspektach (SIMPLE, COUTINUOUS, PERFECT, PERFECT CONTINUOUS). W wyniku połączenia czasów i aspektów powstają konstrukcje czasowe, np. Present Perfect, Future Simple. Dzięki czemu możemy dokładnie okreścić czas trwania czynności w teraźniejszości, przeszłości czy przyszłości.

Myślę, że przynajmniej raz w życiu słyszyłeś o tych konstrukcjach, ale być może inaczej je nazywałeś. Po tym jak przypomnimy o co w nich chodzi zupełnie inaczej spojrzysz na nie.

Aspekt SIMPLE

Aspekt SIMPLE określa czynności powtarzane regularnie, jednorazowe oraz stałe w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Czyli jeżeli współstawisz SIMPLE z trzema czasami, to już wiesz jak tworzy się:

Present Simple

Z powyższej logiki wynika, że to będzie czynność rutynowa, jednorazowa lub stała w teraźniejszości.

Present Simple

I take a bus to work every day.Codziennie jeźdźę autobusem do pracy.= czynność powtarzana regularnie, teraźniejszość.

Past Simple

I went for a walk yesterday. – Poszłam na spacer wczoraj. = czynność jednorazowa w przeszłości.

Future Simple

I will call you tomorrow. – Zadzwonię do Ciebie jutro. = czynność jednorazowa, przyszłóść.

Aspect CONTINUOUS

Aspekt CONTINUOUS stosujemy, gdy opisujemy czynność, która ma miejsce w konkretnej chwili (np. chwili mówienia), „teraz” w dosłownym lub  szerszym znaczeniu tego słowa lub jest stanem tymczasowym.

Posługując się poprzednim przykładem przedstawiam Ci kolejne trzy odmiany COUNTINUOS:

Present Continuous

Ania is looking for a new job. Ania poszukuje nowej pracy. = czynność odbywa się „teraz” w szerszym znaczeniu tego słowa, nie koniecznie w chwili mówienia, teraźniejszość.

Past Continuous

Ola was dreaming when the alarm went off. = Ola spała (była w trakcie spania, stan tymczasowy, przeszły), gdy włączył się alarm.

Future Continuous

This time tomorrow, I`ll be playing the piano. Jutro o tej porze będę grać na pianinie. = czynność, która będzie odbywała się w określonym momencie w przyszłości.

Mój ulubiony aspekt – PERFECT

Zasadniczą funkcją aspektu PERFECT jest wyrażenie czynności, która została zakończona przed określonym momentem w teraźniejszości, przeszłości, przyszłości.

Present Perfect

She has just washed her hair. Ona dopiero umyła włosy. = Czyność jest skończona przed momentem w którym mówimy, ale skutki są widoczne (ona ma mokre włosy i ręcznik na głowie).

Past Perfect

Ola arrived at 5 o`clock, but Adam had left at 3.50. Ola przybyła o 5, ale Adam wyszedł o 3.50. = czynność skończyła się przed określonym momentem w przeszłości.

Future Perfect

He will have read the book by 4 o`clock. On przeczyta książkę do godziny 6. = czynność skończy się przed określonym momentem w przyszłości.

Aspekt PERFECT CONTINUOUS

Present Perfect Continuous

Aspekt PERFECT CONTINUOUS określa czynność, która rozpoczęła się przed momentem mówienia i w momencie mówienia nadal trwa.

We`ve been talking since 2.00 pm. – Rozmawiamy od 2.00 p.m. (teraz jest 4.00 p.m., a my ciągle rozmawiamy). = czynność rozpoczęła się przed momentem mówienia (o 2.00 p.m., a mówimy o tym o 4.00 p.m.) i nadal trwa.

Past Perfect Continuous

Ola had been looking for her future husband for two years before he finally met Adam. Ola była w poszukiwaniu swojego przyszłego męża przez dwa lata zanim w koncu poznała Adama. = Czynność zaczęła się w przeszłości i trwała jakiś czas do określonego momentu w przeszłości.

Future Perfect Continuous

In September I will have been living in Warsaw for 10 years. We wrześniu minie 10 lat, odkąd mieszkam w Warsawie. = czynność rozpoczęła się w przeszłości i potrwa do konkretnego momentu w przyszłości.

Na naszej stronie na Instagramie znajdziesz grafiki i filmiki dzięki którym nauczyć się czasów angielskich na przykładach z życia. Zacznij od obejrzenia serialu o angielskim tutaj.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart